Herní PC s RTX 5090 (32 GB)

Herní PC s RTX 5090 dalo v mém měření ve 4K 315 FPS v Counter-Strike 2 na Very High a 212 FPS v Cyberpunku 2077 na Ultra s ray tracingem, se zapnutým Multi Frame Generation 4× až 366 FPS. RTX 5090 je vlajková grafika řady RTX 50 s 32 GB paměti GDDR7 a proti RTX 5080 se stejným procesorem dala ve 4K o 40 až 49 procent víc snímků. Ve FullHD je rozdíl malý, protože tam výkon brzdí procesor: v Counter-Strike 2 na Very High daly obě karty shodně 455 FPS. Měřenou sestavu jsem postavil s Ryzenem 7 9800X3D, 64 GB DDR5 a zdrojem 1200 W, protože samotná grafika si vezme až 575 W. Ke každému číslu na téhle stránce existuje video s časovou značkou.

Řazení produktů

1 položek celkem

Výpis produktů

Herní PC RTX 5090 32GB | Ryzen 7 9800X3D | 64GB | 2TB SSD | 1200W Gold | Win11 | BestComp
Novinka
196 198,35 Kč bez DPH
237 400 Kč

AMD Ryzen 7 9800X3D (8 jader, 16 vláken, 4.7/5.2 GHz, AM5), 64GB DDR5 6000MHz, SSD 2TB NVME, NVIDIA GeForce RTX 5090 32GB, B850 (USB-C Gen2),...

Kód: 446/BL

Ovládací prvky výpisu

1 položek celkem

Kolik FPS dá RTX 5090 ve FullHD a 4K

Všechna čísla jsem naměřil na sestavě s RTX 5090 a Ryzenem 7 9800X3D ve své dílně v Plzni, v sedmi hrách a ve dvou rozlišeních. Klikni na libovolné číslo a pod tabulkou se pustí přesně ten moment měření.

Hra a nastavení FullHD 4K
Fortnite Chapter 6 Season 3, Performance 570 FPS 560 FPS
Fortnite Chapter 6 Season 3, Medium DLSS 241 FPS 180 FPS
Fortnite Chapter 6 Season 3, Epic DLSS 160 FPS 120 FPS
Kingdom Come: Deliverance II, Low 260 FPS 273 FPS
Kingdom Come: Deliverance II, Ultra 200 FPS 176 FPS
Kingdom Come: Deliverance II, Experimental 155 FPS 131 FPS
Counter-Strike 2, Low 612 FPS 555 FPS
Counter-Strike 2, Very High 455 FPS 315 FPS
Cyberpunk 2077, Low (DLSS + FG) 567 FPS 397 FPS
Cyberpunk 2077, Low (DLSS + MFG 4×) 1008 FPS 600 FPS
Cyberpunk 2077, Ultra RT (DLSS + FG) 339 FPS 212 FPS
Cyberpunk 2077, Ultra RT (DLSS + MFG 4×) 621 FPS 366 FPS
Monster Hunter Wilds, Low (DLSS + FG) 305 FPS 235 FPS
Monster Hunter Wilds, Ultra RT (DLSS + FG) 240 FPS 161 FPS
Call of Duty: Warzone, Nejvyšší preset (DLSS) 240 FPS 230 FPS
The Last of Us Part I, Ultra (DLSS) neměřeno 160 FPS
Klikni na číslo v tabulce a záznam měření se pustí tady

Sestava s RTX 5090 a Ryzenem 7 9800X3D, měřeno v dílně v Plzni

Counter-Strike 2 a Fortnite na Performance běží v obou rozlišeních bez upscalingu. Kingdom Come: Deliverance II běží ve FullHD nativně a ve 4K s DLSS 4 v režimu Quality, proto je na Low 4K rychlejší než FullHD. Ostatní hry mají DLSS zapnuté v obou rozlišeních, Cyberpunk 2077 a Monster Hunter Wilds k tomu generování snímků. Warzone je ve FullHD měřený na presetu Ultra, ve 4K na presetu Extreme.

RTX 5090, nebo RTX 5080?

Ve 4K dala RTX 5090 v mém měření o 40 až 49 procent víc snímků než RTX 5080, ve FullHD je rozdíl nula až 20 procent. Obě sestavy mají stejný procesor Ryzen 7 9800X3D, takže rozdíl dělá jen grafika.

Měření RTX 5090 RTX 5080 Rozdíl
Counter-Strike 2, Low, FullHD 612 FPS 550 FPS +11 %
Counter-Strike 2, Very High, FullHD 455 FPS 455 FPS 0 %
Counter-Strike 2, Very High, 4K 315 FPS 225 FPS +40 %
Cyberpunk 2077, Ultra RT (DLSS + FG), FullHD 339 FPS 292 FPS +16 %
Cyberpunk 2077, Ultra RT (DLSS + FG), 4K 212 FPS 142 FPS +49 %
Cyberpunk 2077, Ultra RT (DLSS + MFG 4×), 4K 366 FPS 245 FPS +49 %
Monster Hunter Wilds, Ultra RT (DLSS + FG), 4K 161 FPS 114 FPS +41 %
Kingdom Come: Deliverance II, Ultra nativně, FullHD 200 FPS 187 FPS +7 %

RTX 5080 měřena na sestavě s Ryzenem 7 9800X3D a 64 GB DDR5. Fortnite do srovnání nedávám: obě sestavy jsem měřil v jiné sezóně hry a mezi sezónami se mění mapa i náročnost. Každou sestavu jsem navíc měřil v jiném termínu, s jinou verzí ovladačů a her, proto srovnávám jen nastavení, kde se to dá obhájit.

Z tabulky plyne jednoduché pravidlo. Na 4K monitoru a s ray tracingem má RTX 5090 jasný náskok, ve FullHD a QHD dostaneš s RTX 5080 skoro stejný zážitek. V Counter-Strike 2 na Very High ve FullHD daly obě karty přesně 455 FPS, protože strop tam dělá procesor.

Druhý rozdíl je paměť: 32 GB GDDR7 proti 16 GB. Ve hrách se projeví hlavně ve 4K s texturami na maximu, u lokální AI rozhoduje o tom, jestli se model do grafiky vůbec vejde. Pokud hraješ na QHD, podívej se na herní počítače s RTX 5080.

Jaký zdroj potřebuje RTX 5090

RTX 5090 si podle specifikace NVIDIA vezme až 575 W a NVIDIA k ní doporučuje zdroj s výkonem nejméně 1000 W. Měřená sestava má zdroj 1200 W v certifikaci Gold, takže má rezervu pro krátké špičky odběru grafiky i pro procesor a nepracuje na hraně svých možností.

Celý příkon grafiky teče jediným šestnáctipinovým konektorem 12V-2x6, nástupcem 12VHPWR. Zátěž snese, ale jen když je zasunutý úplně na doraz a kabel se hned za konektorem ostře neohýbá. Pokud budeš grafiku někdy vyndávat nebo měnit kabeláž, hlídej tohle jako první věc.

Podle čeho zdroj vybírat obecně, rozebírám v článku jak vybrat zdroj do PC a co znamenají certifikace 80 PLUS.

Kdy se RTX 5090 vyplatí a kdy ne

✅ Vyplatí se

Na 4K monitor se 144 Hz a víc, na hraní s ray tracingem bez stahování detailů a na Multi Frame Generation na rychlých monitorech. Dál na lokální AI, kde 32 GB paměti pojme modely, na které 16GB karty nestačí, a na střih videa ve vysokém rozlišení.

❌ Nevyplatí se

Na e-sport ve FullHD. Ve Fortnite na Performance dala RTX 5090 ve FullHD 570 FPS a ve 4K 560 FPS, v Counter-Strike 2 na Very High stejných 455 FPS jako RTX 5080. Za rozdíl v ceně tam nedostaneš skoro nic, strop dělá procesor.

Jak moc na paměti grafiky u AI záleží, vysvětluju v článku Jaký počítač na lokální AI potřebuješ. K 4K sestavě patří i odpovídající obraz, vhodné panely najdeš mezi 4K monitory.

Proč herní PC s RTX 5090 ode mě

U grafiky za takové peníze nechceš kupovat tabulku z katalogu výrobce. Proto u sestavy s RTX 5090 najdeš sedm her změřených ve dvou rozlišeních, ke každému číslu video a poctivě napsané, kde karta svůj výkon neukáže.

Portrétní fotografie Lukáše Blechy, zakladatele a IT architekta BestComp

Lukáš Blecha, IT architekt s více než třicetiletou praxí. U karty s příkonem přes pět set wattů nerozhoduje jen výkon, ale taky to, jestli zdroj, kabeláž a proudění vzduchu ve skříni zvládnou dlouhé hodiny na plný výkon. Sestavu s RTX 5090 jsem sám poskládal, vyladil v BIOSu a proměřil v sedmi hrách. Víc o mně na stránce O nás.

Počítač si můžeš vyzvednout osobně na výdejně na adrese V Hájku 790/63 v Plzni a klidně ti ho před převzetím pustím. Když ho posílám, dopravu po celé České republice máš zdarma.

Časté dotazy o RTX 5090

Kolik FPS dá herní PC s RTX 5090 ve 4K?

V mém měření na sestavě s Ryzenem 7 9800X3D dala RTX 5090 ve 4K 315 FPS v Counter-Strike 2 na Very High, 176 FPS v Kingdom Come: Deliverance II na Ultra s DLSS 4 v režimu Quality a 230 FPS ve Warzone na presetu Extreme s DLSS. V Cyberpunku 2077 na Ultra s ray tracingem to bylo 212 FPS s Frame Generation a 366 FPS s Multi Frame Generation 4×.

O kolik je RTX 5090 rychlejší než RTX 5080?

Ve 4K dala RTX 5090 v mém měření se stejným procesorem Ryzen 7 9800X3D o 40 až 49 procent víc snímků než RTX 5080: v Cyberpunku 2077 na Ultra s ray tracingem 212 proti 142 FPS, v Monster Hunter Wilds na Ultra s ray tracingem 161 proti 114 FPS a v Counter-Strike 2 na Very High 315 proti 225 FPS. Ve FullHD je rozdíl nula až 20 procent, protože tam výkon brzdí procesor.

Vyplatí se RTX 5090 na hraní ve FullHD?

Ve většině her ne, protože ve FullHD výkon brzdí procesor. Ve Fortnite na Performance dala RTX 5090 s Ryzenem 7 9800X3D ve FullHD 570 FPS a ve 4K téměř stejných 560 FPS. V Counter-Strike 2 na Very High dala ve FullHD shodných 455 FPS jako RTX 5080 se stejným procesorem. RTX 5090 dává smysl na 4K monitoru, na FullHD a QHD ti bohatě stačí herní PC s RTX 5080.

Jaký zdroj potřebuje RTX 5090?

RTX 5090 si podle specifikace NVIDIA vezme až 575 W a NVIDIA k ní doporučuje zdroj s výkonem alespoň 1000 W. Moje sestava s RTX 5090 a Ryzenem 7 9800X3D má zdroj 1200 W v certifikaci Gold, takže má rezervu i pro krátké špičky odběru. Celý příkon grafiky jde jedním konektorem 12V-2x6, který musí být zasunutý úplně na doraz.

Jaký procesor dát k RTX 5090?

K RTX 5090 dávám Ryzen 7 9800X3D s 96 MB vyrovnávací paměti L3, protože ve hrách limitovaných procesorem rozhoduje hlavně cache. S ním dala sestava s RTX 5090 v Counter-Strike 2 na Low 612 FPS ve FullHD. V konfigurátoru ho můžeš vyměnit za novější Ryzen 7 9850X3D se stejně velkou 3D V-Cache a vyššími takty.

K čemu je 32 GB paměti na RTX 5090?

Ve hrách znamená 32 GB GDDR7 na RTX 5090 rezervu pro 4K s texturami na maximu a pro ray tracing, kde paměť dochází jako první. Zásadní rozdíl dělá u lokální AI: model se do grafické paměti buď vejde a běží rychle, nebo se nevejde a přesune se na procesor. S 32 GB spustíš větší jazykové modely a generování obrázků, na které 16GB karty jako RTX 5080 nestačí. Podrobně to rozebírám v článku Jaký počítač na lokální AI potřebuješ.

Kolik FPS přidá Multi Frame Generation na RTX 5090?

Multi Frame Generation 4× dopočítá ke každému vykreslenému snímku až tři další. V Cyberpunku 2077 na Ultra s ray tracingem zvedl na RTX 5090 s Ryzenem 7 9800X3D výsledek ve 4K z 212 FPS s běžným Frame Generation na 366 FPS, ve FullHD z 339 na 621 FPS. Funkci mají jen grafiky řady RTX 50 a nejvíc se hodí na monitory s obnovovací frekvencí 240 Hz a víc.

Zvládne RTX 5090 ray tracing ve 4K?

Ano. Na sestavě s RTX 5090 a Ryzenem 7 9800X3D jsem ve 4K naměřil v Cyberpunku 2077 na Ultra s ray tracingem 212 FPS a v Monster Hunter Wilds na Ultra s ray tracingem 161 FPS. Obě měření jsou s DLSS a Frame Generation.

Váháš mezi RTX 5090 a RTX 5080?

Napiš mi, na jakém monitoru a v čem hraješ. Řeknu ti rovnou, jestli se ti vyplatí vlajková grafika, nebo jestli za menší peníze dostaneš skoro totéž. Do dražší sestavy tě tlačit nebudu.

Poradit s výběrem

Mohlo by se ti hodit

Ikona odborníka v obleku s odznakem, symbol 30 let praxe se stavbou počítačů
Profesionalita
30 let v oboru
Ikona ruky držící bublinu s otazníkem, symbol poradenství sedm dní v týdnu
Poradím s výběrem
Po-Ne, kdykoliv
Ikona medaile se zaškrtnutím, symbol tříleté záruky na herní počítače
Záruka 36 měsíců
Na každé herní PC
Ikona monitoru s nápisem FPS a sloupcovým grafem, symbol vlastního měření snímků ve hrách
FPS testy
Hry měřím osobně
×

Splátková kalkulačka ESSOX