Ryzen 5 5600 nebo Core i5-14400F do levného herního PC?

Do levného herního PC s grafikou Intel Arc B580 je rychlejší Core i5-14400F, velký rozdíl ale udělá hlavně v e-sportu. V Counter-Strike 2 jsem s ním naměřil 230 FPS ve FullHD na Low proti 205 FPS s Ryzenem 5 5600 a v QHD byl náskok 16 až 17 %. Ve Forza Horizon 6, Kingdom Come: Deliverance II a v Cyberpunku 2077 v QHD jsou obě sestavy vyrovnané, protože tam rozhoduje grafika. V cenách k 9. 10. 2026 je sestava s Core i5-14400F o 1 400 Kč dražší než Ryzen 5 5600 s doporučenou deskou B550, v e-sportu ale vychází poměrem cena/výkon lépe, v náročných hrách v QHD naopak Ryzen. Ke každému číslu v článku je video, které si přehraješ přímo tady.

Ryzen 5 5600 a Core i5-14400F jsou dva procesory, které se v levných herních sestavách potkávají nejčastěji. Na papíře vyhrává Ryzen větší vyrovnávací pamětí L3, Intel víc jádry a vyšším taktem. Co z toho platí ve hrách, ukáže jen měření se stejnou grafikou.

Dva procesory pro levné herní PC vedle sestavy s grafikou Intel Arc B580 na pracovním stole

Obě sestavy s grafikou Intel Arc B580 skládám a obě jsem proměřil ve FullHD i QHD. Srovnávám je v pěti hrách a ke každému číslu je na YouTube záznam bez střihu. V tabulkách klikneš na libovolné číslo a záznam se ti přehraje přímo v článku od momentu, kdy dané nastavení běží.

Poslední aktualizace obsahu:

1. Jak jsem obě sestavy měřil

Sestavy se liší jen procesorem a základní deskou. Grafika, paměti, nastavení BIOSu i verze ovladače grafiky jsou stejné, takže rozdíl v FPS jde na vrub procesoru.

Komponenta Sestava s Ryzenem 5 5600 Sestava s Core i5-14400F
Grafická karta Intel Arc B580 12GB Intel Arc B580 12GB
Procesor AMD Ryzen 5 5600 Intel Core i5-14400F
Základní deska Gigabyte B550M K, PCIe 4.0 MSI PRO H610M-E DDR4, PCIe 4.0
Operační paměť 32 GB DDR4 3200 MT/s 32 GB DDR4 3200 MT/s
BIOS Above 4G a ReBAR zapnuté, CSM vypnuté, XMP aktivní Above 4G a ReBAR zapnuté, CSM vypnuté, XMP aktivní
Datum měření 4. 10. 2026 27. 9. 2026, Fortnite v QHD 7. 10. 2026

Counter-Strike 2 měřím v offline deathmatchi na de_dust2 s deseti hráči, Kingdom Come: Deliverance II na pořád stejné trase, Cyberpunk 2077 a Forza Horizon 6 vestavěným benchmarkem. Fortnite měřím v reálném zápase. XeSS běží v režimu Balanced, u Cyberpunku 2077 v režimu Performance a s generováním snímků. Ve Fortnite na Medium a Epic je vypnutý Nanite a zapnutý Ambient Occlusion.

Proč Ryzen 5 5600 měřím s deskou B550

Arc B580 komunikuje s procesorem přes osm linek PCIe. Deska B550 mu je s Ryzenem 5 5600 dá v rychlosti PCIe 4.0, levnější A520 jen v rychlosti PCIe 3.0, a to by srovnání zkreslilo v neprospěch Ryzenu. Core i5-14400F dává grafice PCIe 4.0 už na základní desce H610.

2. Srovnání FPS ve FullHD

Ve FullHD má grafika nejvíc volné kapacity, takže se tu rozdíl mezi procesory projeví nejvíc. Rozdíl do dvou procent považuju za vyrovnaný. Fortnite je v tabulkách pro úplnost, proč z něj nevyvozuju závěr, vysvětluju v kapitole 6.

Hra a nastavení Ryzen 5 5600: FPS Core i5-14400F: FPS Rozdíl
Counter-Strike 2, Low 205 230 i5-14400F o 12 % víc
Counter-Strike 2, Very High 157 181 i5-14400F o 15 % víc
Fortnite, Performance 285 270 Ryzen 5 5600 o 6 % víc
Fortnite, Medium XeSS 185 194 i5-14400F o 5 % víc
Fortnite, Epic XeSS 125 141 i5-14400F o 13 % víc
Cyberpunk 2077, Low, XeSS + FG 282 268 Ryzen 5 5600 o 5 % víc
Cyberpunk 2077, Ultra RT, XeSS + FG 128 157 i5-14400F o 23 % víc
Forza Horizon 6, High 92 97 i5-14400F o 5 % víc
Forza Horizon 6, Ultra 78 84 i5-14400F o 8 % víc
Forza Horizon 6, Ultra RT 54 53 vyrovnané
Kingdom Come: Deliverance II, Low 117 121 i5-14400F o 3 % víc
Kingdom Come: Deliverance II, Ultra 89 95 i5-14400F o 7 % víc
Klikni na libovolné FPS číslo v tabulce a záznam se přehraje tady, přesně od toho nastavení.

Přehrávač pro tabulku FullHD

Core i5-14400F vede ve všech hrách, kde čeká grafika na procesor: v Counter-Strike 2 o 12 až 15 % a v Cyberpunku 2077 s ray tracingem o 23 %. Ve Forza Horizon 6 a Kingdom Come: Deliverance II je náskok do 8 % a s ray tracingem ve Forze mizí úplně.

3. Srovnání FPS v QHD

V rozlišení 2560 × 1440 má grafika víc práce a procesor čeká na ni. Rozdíly mezi sestavami se proto zmenšují.

Hra a nastavení Ryzen 5 5600: FPS Core i5-14400F: FPS Rozdíl
Counter-Strike 2, Low 192 222 i5-14400F o 16 % víc
Counter-Strike 2, Very High 134 157 i5-14400F o 17 % víc
Fortnite, Performance 300 250 Ryzen 5 5600 o 20 % víc
Fortnite, Medium XeSS 200 180 Ryzen 5 5600 o 11 % víc
Fortnite, Epic XeSS 113 130 i5-14400F o 15 % víc
Cyberpunk 2077, Low, XeSS + FG 232 243 i5-14400F o 5 % víc
Cyberpunk 2077, Ultra RT, XeSS + FG 116 107 Ryzen 5 5600 o 8 % víc
Forza Horizon 6, High 87 90 i5-14400F o 3 % víc
Forza Horizon 6, Ultra 67 67 vyrovnané
Forza Horizon 6, Ultra RT 42 41 vyrovnané
Kingdom Come: Deliverance II, Low 111 116 i5-14400F o 5 % víc
Kingdom Come: Deliverance II, Ultra 66 65 vyrovnané
Klikni na libovolné FPS číslo v tabulce a záznam se přehraje tady, přesně od toho nastavení.

Přehrávač pro tabulku QHD

Jasný náskok si Core i5-14400F drží jen v Counter-Strike 2, kde je o 16 až 17 % rychlejší. Ve Forza Horizon 6 a Kingdom Come: Deliverance II na Ultra jsou obě sestavy na stejném čísle a v Cyberpunku 2077 se rozdíly vejdou do rozptylu měření.

4. Proč Core i5-14400F vede v e-sportu

Counter-Strike 2 běží na obou sestavách přes 150 FPS a při takovém tempu musí procesor připravit každý snímek za pár milisekund. Grafika Arc B580 tu má rezervu a čeká, takže o výsledku rozhoduje rychlost procesoru.

Core i5-14400F má novější výkonná jádra s taktem až 4,7 GHz a čtyři úsporná jádra navíc, která převezmou práci na pozadí. Grafiky Arc navíc mají ovladač, který víc zatěžuje procesor než ovladače konkurence, takže s pomalejším procesorem ztrácejí víc. Výsledek vidíš v záznamech níže: s monitorem 240 Hz je Core i5-14400F se 230 FPS na Low výrazně blíž jeho obnovovací frekvenci.

🎯Counter-Strike 2 s Ryzenem 5 5600

Klikni na FPS pro spuštění konkrétního videa
FullHD: FPS QHD: FPS
Low 205 192
Very High 157 134

🎯Counter-Strike 2 s Core i5-14400F

Klikni na FPS pro spuštění konkrétního videa
FullHD: FPS QHD: FPS
Low 230 222
Very High 181 157

5. Proč jsou v náročných hrách vyrovnané

Ve Forza Horizon 6 a Kingdom Come: Deliverance II na Ultra je naopak naplno vytížená grafika a procesor na ni čeká. Rychlejší procesor v takové chvíli nemá co zrychlit. Proto jsem v QHD na Ultra naměřil ve Forze s oběma procesory shodně 67 FPS a v Kingdom Come 66 a 65 FPS.

Jediný výraznější rozdíl mimo e-sport je Cyberpunk 2077 s ray tracingem ve FullHD, kde dal Core i5-14400F 157 FPS proti 128. Ray tracing přidává práci i procesoru a ve FullHD má grafika ještě rezervu, takže se rychlejší procesor projeví. V QHD už ten rozdíl zmizí.

⚔️Kingdom Come: Deliverance II s Ryzenem 5 5600

Klikni na FPS pro spuštění konkrétního videa
FullHD: FPS QHD: FPS
Low 117 111
Ultra 89 66

⚔️Kingdom Come: Deliverance II s Core i5-14400F

Klikni na FPS pro spuštění konkrétního videa
FullHD: FPS QHD: FPS
Low 121 116
Ultra 95 65

Jak velký je rozptyl měření v Cyberpunku 2077

Benchmark Cyberpunku 2077 jsem na sestavě s Core i5-14400F v QHD pustil znovu a výsledek se od prvního měření lišil o 8 až 11 %, jednou nahoru a jednou dolů. Rozdíly do zhruba deseti procent proto v Cyberpunku za rozdíl mezi procesory nepovažuju. Generování snímků přidává do měření kolísání, které u nativně běžících her není.

6. Fortnite a ARC Raiders: co z měření nevyvozuju

Fortnite měřím v reálném zápase, a mapa se mezi měřeními změnila. Ryzen 5 5600 jsem měřil v noční halloweenské scéně, Core i5-14400F ve FullHD ještě v zářijové denní. Čísla v tabulkách nechávám, abys je viděl, ale závěr z nich nedělám. Ukazuje to i výsledek v QHD na Performance, kde vyšel Ryzen 5 5600 s 300 FPS rychlejší než Core i5-14400F s 250 FPS, přestože v Counter-Strike 2 je to přesně naopak.

ARC Raiders ve srovnání chybí úplně. Hra mezi měřeními obou sestav změnila vnitřní rozlišení upscaleru XeSS v režimu Balanced z 59 na 50 procent, takže jedna sestava vykreslovala o čtvrtinu méně pixelů než druhá. Výsledky ARC Raiders najdeš na produktových stránkách obou sestav.

7. Rozhoduje velká L3 cache?

Ryzen 5 5600 má 32 MB vyrovnávací paměti L3, Core i5-14400F jen 20 MB, a přesto je Intel v Counter-Strike 2 rychlejší. L3 cache ve hrách rozhoduje hodně, ale hlavně tehdy, když srovnáváš procesory stejné architektury. Ryzen 7 5800X3D se 96 MB je ve hrách výrazně rychlejší než Ryzen 7 5800X se 32 MB, přestože má stejná jádra a nižší takt.

Mezi různými architekturami rozhoduje víc věcí najednou. Core i5-14400F má dvaapůlkrát větší L2 cache na výkonné jádro, takže data, která hra potřebuje nejčastěji, jsou blíž jádru. K tomu vyšší takt a novější jádra.

Parametr Ryzen 5 5600 Core i5-14400F
Jádra a vlákna 6 jader, 12 vláken 10 jader (6 výkonných a 4 úsporná), 16 vláken
Nejvyšší takt 4,4 GHz 4,7 GHz
L2 cache 512 kB na jádro 1,25 MB na výkonné jádro
L3 cache 32 MB 20 MB
Patice AM4 LGA 1700
Nejvýkonnější herní upgrade v konfigurátoru Ryzen 7 5800X3D výměna procesoru v nabídce není

Velká L3 cache Ryzenu se ale počítá jinde: díky ní se vyplatí pozdější upgrade. Na platformě AM4 se Ryzen 5 5600 dá vyměnit za Ryzen 7 5800X3D, který Core i5-14400F ve hrách předběhne.

8. Poměr cena/výkon: co vychází lépe

K 9. 10. 2026 stojí sestava s Ryzenem 5 5600 v základu 24 900 Kč a sestava s Core i5-14400F 27 400 Kč. Ryzen jsem ale měřil s deskou B550, kterou k Arc B580 doporučuju a která v konfigurátoru stojí 1 100 Kč navíc. Férové srovnání je proto 26 000 Kč proti 27 400 Kč: Intel je o 1 400 Kč, tedy o 5 % dražší.

Cena k 9. 10. 2026 Ryzen 5 5600 Core i5-14400F
Sestava v základu 24 900 Kč, deska A520 27 400 Kč, deska H610
Měřená konfigurace 26 000 Kč, deska B550 27 400 Kč, deska H610

Poměr cena/výkon počítám jako počet snímků za sekundu, který dostaneš za každých 1 000 Kč ceny měřené konfigurace. Vybral jsem testy, kde je výsledek spolehlivý: Counter-Strike 2, Forza Horizon 6 a Kingdom Come: Deliverance II.

Hra a nastavení Ryzen 5 5600: FPS na 1 000 Kč Core i5-14400F: FPS na 1 000 Kč Lépe vychází
Counter-Strike 2, Low, FullHD 7,88 (205 FPS) 8,39 (230 FPS) Core i5-14400F o 6 %
Counter-Strike 2, Very High, FullHD 6,04 (157 FPS) 6,61 (181 FPS) Core i5-14400F o 9 %
Counter-Strike 2, Low, QHD 7,38 (192 FPS) 8,10 (222 FPS) Core i5-14400F o 10 %
Counter-Strike 2, Very High, QHD 5,15 (134 FPS) 5,73 (157 FPS) Core i5-14400F o 11 %
Forza Horizon 6, Ultra, FullHD 3,00 (78 FPS) 3,07 (84 FPS) vyrovnané
Forza Horizon 6, Ultra, QHD 2,58 (67 FPS) 2,45 (67 FPS) Ryzen 5 5600 o 5 %
Kingdom Come: Deliverance II, Ultra, FullHD 3,42 (89 FPS) 3,47 (95 FPS) vyrovnané
Kingdom Come: Deliverance II, Ultra, QHD 2,54 (66 FPS) 2,37 (65 FPS) Ryzen 5 5600 o 7 %

V e-sportu vychází lépe Core i5-14400F. Za 5 % vyšší cenu dá v Counter-Strike 2 o 12 až 17 % víc FPS, takže na každou korunu dostaneš o 6 až 11 % víc snímků. V náročných hrách vychází lépe Ryzen 5 5600. FPS jsou tam stejné nebo skoro stejné a o 1 400 Kč nižší cena rozhodne. V QHD na Ultra dostaneš s Ryzenem 5 až 7 % víc snímků na korunu.

Ceny se mění, čísla FPS ne

Ceny v téhle kapitole platí k 9. 10. 2026. Aktuální cenu obou sestav uvidíš na jejich produktových stránkách. Když se rozdíl mezi nimi změní, poměr si snadno přepočítáš sám: vyděl naměřené FPS cenou v tisících korun.

9. Ryzen 5 5600, nebo Core i5-14400F: co vybrat

Core i5-14400F vyber, když hraješ hlavně Counter-Strike 2, Valorant nebo jiný e-sport na monitoru se 144 Hz a víc. Tam ti dá o 12 až 17 % víc snímků, vyšší cenu tím víc než vrátí a sestava funguje naplno už se základní deskou.

Ryzen 5 5600 vyber, když hraješ spíš náročné hry v QHD, kde jsou obě sestavy vyrovnané, a chceš ušetřit. I s příplatkem za desku B550, kterou k Arc B580 doporučuju, vyjde sestava s Ryzenem o 1 400 Kč levněji a nechává ti cestu k upgradu na Ryzen 7 5800X3D.

Obě sestavy s Arc B580 mám skladem

Každou skládám a ladím v BIOSu sám v Plzni, včetně zapnutého Resizable BAR, bez kterého grafiky Arc ztrácejí výkon. Na obě dávám záruku 36 měsíců a dopravu po celé ČR máš zdarma.

Mohlo by se ti hodit

Další články a výběry, které na tohle srovnání navazují:

10. Časté dotazy k Ryzenu 5 5600 a Core i5-14400F (FAQ)

❓ 1. Který procesor je s grafikou Arc B580 rychlejší, Ryzen 5 5600, nebo Core i5-14400F?
S Intel Arc B580 je rychlejší Core i5-14400F, ale výrazně jen ve hrách, kde rozhoduje procesor. V Counter-Strike 2 dal ve FullHD na Low 230 FPS proti 205 FPS s Ryzenem 5 5600 a v QHD vedl o 16 až 17 %. Ve Forza Horizon 6, Kingdom Come: Deliverance II a v Cyberpunku 2077 v QHD jsou obě sestavy vyrovnané.
❓ 2. O kolik je Core i5-14400F rychlejší v Counter-Strike 2?
S grafikou Arc B580 dal Core i5-14400F v Counter-Strike 2 ve FullHD 230 FPS na Low a 181 FPS na Very High, Ryzen 5 5600 205 a 157 FPS. V QHD to bylo 222 a 157 FPS proti 192 a 134 FPS. Náskok Intelu je tedy 12 až 17 % a s monitorem 240 Hz je to rozdíl, který poznáš. Další sestavy na tuhle hru najdeš mezi herními počítači na Counter-Strike 2.
❓ 3. Je rozdíl mezi Ryzenem 5 5600 a Core i5-14400F vidět v QHD?
V náročných hrách prakticky ne, protože v QHD rozhoduje grafika Arc B580. Ve Forza Horizon 6 na Ultra jsem naměřil s oběma procesory 67 FPS a v Kingdom Come: Deliverance II na Ultra 66 a 65 FPS. Výrazný rozdíl zůstává jen v Counter-Strike 2, kde je Core i5-14400F i v QHD o 16 až 17 % rychlejší.
❓ 4. Jaký je rozdíl mezi Ryzenem 5 5600 a Core i5-14400F v Cyberpunku 2077?
Ve vestavěném benchmarku Cyberpunku 2077 s XeSS a generováním snímků dal Core i5-14400F na Ultra s ray tracingem ve FullHD 157 FPS proti 128 FPS s Ryzenem 5 5600. V QHD bylo pořadí opačné, 107 proti 116 FPS, a na Low 243 proti 232 FPS. Opakovaný běh téhož benchmarku se mi na stejné sestavě lišil až o 10 %, takže v QHD považuju obě sestavy za vyrovnané.
❓ 5. Jak se Ryzen 5 5600 a Core i5-14400F liší ve Forza Horizon 6?
Ve Forza Horizon 6 s grafikou Arc B580 téměř vůbec. Ve FullHD dal Core i5-14400F 97 FPS na High a 84 FPS na Ultra, Ryzen 5 5600 92 a 78 FPS. S ray tracingem to bylo 53 proti 54 FPS a v QHD na Ultra shodně 67 FPS. Měřil jsem vestavěným benchmarkem hry, nativně bez upscaleru.
❓ 6. Jak se Ryzen 5 5600 a Core i5-14400F liší v Kingdom Come: Deliverance II?
V Kingdom Come: Deliverance II jsem s Arc B580 naměřil s Core i5-14400F 121 FPS na Low a 95 FPS na Ultra ve FullHD, s Ryzenem 5 5600 117 a 89 FPS. V QHD na Ultra to bylo 65 a 66 FPS, tedy shodně. Obě sestavy jsem měřil na úplně stejné trase, nativně bez upscaleru.
❓ 7. Proč z měření Fortnite nevyvozuju, který procesor je lepší?
Fortnite měřím v reálném zápase a mapa se mezi měřeními změnila. Ryzen 5 5600 běžel v noční halloweenské scéně, Core i5-14400F ve FullHD ještě v zářijové denní. Proto v QHD na Performance vyšel Ryzen 5 5600 s 300 FPS rychlejší než Core i5-14400F s 250 FPS, i když v Counter-Strike 2 je to naopak. Čísla v článku nechávám, ale závěr z nich nedělám.
❓ 8. Proč ve srovnání chybí ARC Raiders?
Hra mezi měřeními obou sestav změnila vnitřní rozlišení upscaleru XeSS v režimu Balanced z 59 na 50 procent. Jedna sestava tak vykreslovala o čtvrtinu méně pixelů než druhá a srovnání by ukázalo rozdíl, který s procesorem nesouvisí. Výsledky ARC Raiders proto najdeš jen na produktových stránkách obou sestav.
❓ 9. Proč potřebuje Ryzen 5 5600 s grafikou Arc B580 desku B550?
Intel Arc B580 komunikuje s procesorem přes osm linek PCIe. Deska B550 mu je s Ryzenem 5 5600 dá v plné rychlosti PCIe 4.0, levnější A520 jen v rychlosti PCIe 3.0. Všechna čísla Ryzenu 5 5600 v tomhle srovnání jsem proto naměřil s deskou Gigabyte B550M K. Sestava s Core i5-14400F má PCIe 4.0 už se základní deskou H610.
❓ 10. Nevadí, že má Core i5-14400F menší L3 cache než Ryzen 5 5600?
Ve hrách s Arc B580 ne. Ryzen 5 5600 má 32 MB L3, Core i5-14400F jen 20 MB, ale má novější výkonná jádra s vyšším taktem 4,7 GHz a dvaapůlkrát větší L2 cache na jádro. V Counter-Strike 2, kde rozhoduje procesor nejvíc, byl o 12 až 17 % rychlejší. Velká L3 rozhoduje hlavně při srovnání procesorů stejné architektury, například Ryzenu 7 5800X3D proti Ryzenu 7 5800X.
❓ 11. Která sestava s Arc B580 má lepší poměr cena/výkon?
Záleží na tom, co hraješ. V cenách k 9. 10. 2026 stojí sestava s Core i5-14400F 27 400 Kč a sestava s Ryzenem 5 5600 s doporučenou deskou B550 26 000 Kč, Intel je tedy o 5 % dražší. V Counter-Strike 2 ale dá o 12 až 17 % víc FPS, takže na každou korunu dostaneš o 6 až 11 % víc snímků. V náročných hrách v QHD, kde jsou obě sestavy vyrovnané, vychází poměrem cena/výkon lépe Ryzen 5 5600.
❓ 12. Který procesor vybrat do levného herního PC s Arc B580?
Hraješ-li hlavně e-sport na monitoru se 144 Hz a víc, vyber Core i5-14400F, v Counter-Strike 2 dal o 12 až 17 % víc FPS a o 1 400 Kč vyšší cenu tím vrátí. Hraješ-li spíš náročné hry v QHD, kde jsou obě sestavy vyrovnané, ušetříš s Ryzenem 5 5600 a později ho na platformě AM4 vyměníš až za Ryzen 7 5800X3D. K Ryzenu ale vezmi desku B550, aby grafika měla PCIe 4.0.
❓ 13. Za jakých podmínek jsem obě sestavy měřil?
Obě sestavy měly stejnou grafiku Intel Arc B580, 32 GB DDR4 3200 MT/s, stejný ovladač grafiky a v BIOSu zapnutý Above 4G Decoding a Resizable BAR. Ryzen 5 5600 běžel na desce Gigabyte B550M K, Core i5-14400F na MSI PRO H610M-E DDR4, obě dávají grafice PCIe 4.0. Měřil jsem ve FullHD i QHD a ke každému číslu je na YouTube záznam bez střihu.
Portrétní fotografie Lukáše Blechy, zakladatele BestComp.cz

Lukáš Blecha

Zakladatel a hlavní IT architekt plzeňského e-shopu BestComp.cz, stavbě a testování herních počítačů se věnuju přes 30 let. Obě sestavy s Arc B580 jsem poskládal a proměřil se stejnou grafikou na stejném stole, a když se mi čísla nesešla, raději jsem hru ze srovnání vyřadil, než abych tu nechal rozdíl, který s procesorem nesouvisí.

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole
×

Splátková kalkulačka ESSOX