Dva, nebo čtyři moduly RAM? Proč čtyři paměti nejedou na plnou rychlost

Pro herní PC jsou dva moduly RAM skoro vždy lepší volba než čtyři: se čtyřmi moduly DDR5 klesá oficiálně podporovaná rychlost u Ryzenů 9000 z 5600 na 3600 MT/s a u Intel Core Ultra 200S ze 6400 na 4400 až 4800 MT/s. Důvod je stejný na všech platformách: AMD i Intel mají v herních procesorech jen dva paměťové kanály, takže čtyři moduly neznamenají víc výkonu, ale dva moduly na jednom kanálu a větší elektrickou zátěž pro řadič pamětí. Nejvíc to bolí na AM5 s DDR5, kde se čtyři moduly s profilem EXPO 6000 často vůbec nerozjedou. Na AM4 s DDR4 je pokles mírnější, oficiálně z 3200 na 2933 nebo 2667 MT/s, a v praxi se čtyři moduly dají provozovat bez velkých ztrát. Kapacitu proto skládej ze dvou větších modulů: 32 GB jako 2× 16 GB, 64 GB jako 2× 32 GB.

Čtyři zaplněné sloty na desce vypadají jako logický vrchol sestavy. Víc modulů, víc paměti, víc výkonu. Jenže u pamětí to neplatí, a u DDR5 to platí ještě méně než kdy dřív.

Dva paměťové moduly DDR5 osazené na základní desce herního počítače vedle dvou prázdných slotů

Dva moduly ve správných slotech dávají řadiči pamětí nejmenší zátěž a nejvyšší rychlost.

V tomhle článku rozeberu, proč čtyři moduly paměť zpomalí, o kolik přesně podle oficiálních specifikací AMD a Intelu, jak se to liší mezi AM4, AM5 a Intelem a jak osadit 16, 32, 64 i 128 GB tak, aby paměti jely na plnou rychlost.

Poslední aktualizace obsahu:

1. Proč čtyři moduly RAM nejedou na plnou rychlost?

Herní procesory AMD Ryzen i Intel Core mají řadič pamětí se dvěma kanály, tedy dual channel. Dva moduly obsadí každý kanál jedním modulem, čtyři moduly dají na každý kanál dva. Kanálů tím nepřibude, propustnost se nezdvojnásobí.

Druhý modul na stejném kanálu je pro řadič elektrická zátěž navíc. Signál musí na stejných vodičích obsloužit dvojnásobný počet paměťových čipů, roste šum a zkracuje se časové okno, ve kterém se data spolehlivě přečtou. Řadič to kompenzuje jediným způsobem: nižší frekvencí.

V oficiálních specifikacích se tomu říká 1DPC a 2DPC, tedy jeden nebo dva moduly na kanál. Výrobci procesorů pro 2DPC garantují výrazně nižší rychlosti než pro 1DPC.

Proč se dva moduly dávají do slotů A2 a B2

Většina běžných desek se čtyřmi sloty má vodiče vedené tak, že nejlepší signál dostane vždy vzdálenější slot každého kanálu. Výrobci proto pro dva moduly předepisují sloty A2 a B2, obvykle druhý a čtvrtý slot počítáno od procesoru. Dva moduly vedle sebe v A1 a A2 by navíc skončily na stejném kanálu a paměť by běžela jen v single channelu s poloviční propustností. Přesné označení slotů najdeš v manuálu desky.

Do celé věci vstupují ještě ranky. Rank je sada paměťových čipů, ke které řadič přistupuje najednou. Jednorankový modul (na štítku 1Rx8 nebo 1Rx16) zatěžuje řadič méně než dvourankový (2Rx8). Nejtěžší kombinace pro řadič jsou proto čtyři dvourankové moduly.

2. Jakou rychlost RAM garantují AMD a Intel se dvěma a se čtyřmi moduly?

Oficiální specifikace výrobce procesoru říká, na jaké rychlosti paměť poběží bez přetaktování. Profily EXPO a XMP jsou z pohledu výrobce procesoru přetaktování, takže na čtyřech modulech nemají žádnou garanci.

Platforma a procesory Typ paměti 2 moduly 4 moduly Pokles
AM4: Ryzen 5000 DDR4 3200 MT/s 2933 MT/s (1R), 2667 MT/s (2R) 8 až 17 %
AM5: Ryzen 7000 DDR5 5200 MT/s 3600 MT/s 31 %
AM5: Ryzen 9000 DDR5 5600 MT/s 3600 MT/s 36 %
LGA1700: Core i5-13600K, i5-14600K a výš DDR5 5600 MT/s 4400 MT/s 21 %
LGA1851: Core Ultra 200S DDR5 6400 MT/s 4800 MT/s (1R), 4400 MT/s (2R) 25 až 31 %

Hodnoty pro AMD pocházejí z oficiálních specifikací procesorů na webu AMD, hodnoty pro Intel z dokumentace Intelu k procesorům 13. a 14. generace a z datasheetu Core Ultra 200S. Pokles je počítaný proti rychlosti se dvěma moduly.

3. AM5 a DDR5: kde čtyři moduly bolí nejvíc

Na platformě AM5 je rozdíl mezi dvěma a čtyřmi moduly největší ze všech tří platforem. Ryzen 9000 oficiálně garantuje 5600 MT/s se dvěma moduly a jen 3600 MT/s se čtyřmi, Ryzen 7000 5200 MT/s proti 3600 MT/s.

V praxi se paměti pro Ryzeny 7000 a 9000 kupují s profilem EXPO 6000 MT/s, protože na téhle rychlosti řadič pamětí ještě běží synchronně s pamětí v poměru 1:1. Se dvěma moduly to je osvědčená kombinace. Se čtyřmi moduly se EXPO 6000 často vůbec nerozjede nebo neprojde zátěžovým testem a paměti se musí ručně stáhnout níž, typicky někam mezi 4800 a 5200 MT/s.

K tomu se přidává trénink pamětí. Deska AM5 při prvním startu po výměně RAM hledá stabilní časování a se čtyřmi moduly a velkou kapacitou to trvá znatelně déle. Černá obrazovka na minutu i víc po prvním zapnutí není závada, ale tenhle proces.

Jak to mám v sestavách BestComp

Vstupní deska A620M, na které stavím AM5 sestavy, má jen dva sloty pro paměti. Čtyři moduly do ní ani osadit nejdou, takže i 64 GB v konfigurátoru znamená dva moduly po 32 GB. U levnějších konfigurací se 16 GB občas osazuju jen jeden modul, pokud by dvojice 2× 8 GB vyšla výrazně dráž, než kolik výkonu přidá. Čtyři sloty přináší až příplatková deska B650 nebo B850 a i tam platí, že sloty navíc jsou rezerva, ne výhoda pro rychlost.

4. AM4 a DDR4: čtyři moduly jsou menší zlo

Na platformě AM4 s Ryzeny 5000 je pokles se čtyřmi moduly mnohem mírnější. Oficiálně 3200 MT/s se dvěma moduly, 2933 MT/s se čtyřmi jednorankovými a 2667 MT/s se čtyřmi dvourankovými.

DDR4 je navíc vyzrálá technologie s nízkou elektrickou zátěží, takže čtyři jednorankové moduly 3200 MT/s na běžné desce B550 obvykle běží na plném profilu XMP bez problémů. Čtyři dvourankové moduly už bývají na hraně.

U DDR4 hraje do karet ještě prokládání ranků. Dva ranky na kanál dovolí řadiči střídat přístupy a ve hrách to umí přidat pár procent výkonu. Stejný efekt ale dají i dva dvourankové moduly, třeba 2× 16 GB, takže ani na AM4 není důvod sahat po čtyřech modulech, pokud nepotřebuješ kapacitu nad 64 GB.

5. Intel: LGA1700 a LGA1851 se čtyřmi moduly

Intel má v herních procesorech stejně jako AMD dva paměťové kanály, takže i tady čtyři moduly znamenají 2DPC a nižší rychlost.

Core 13. a 14. generace (LGA1700)

Procesory Core i5-13600K, i5-14600K a výkonnější garantují DDR5 5600 MT/s se dvěma moduly a 4400 MT/s se čtyřmi. Slabší modely i5 a i3 mají strop 4800 MT/s už se dvěma moduly. Deska LGA1700 může být i ve verzi pro DDR4, kde se čtyři moduly chovají podobně mírně jako na AM4.

Core Ultra 200S (LGA1851)

Core Ultra 200S oficiálně podporuje DDR5 6400 MT/s se dvěma moduly, novější modely Core Ultra 200S Plus až 7200 MT/s. Se čtyřmi moduly garantuje datasheet Intelu 4800 MT/s u jednorankových a 4400 MT/s u dvourankových modulů.

Platforma LGA1851 podporuje i moduly CUDIMM s vlastním generátorem hodinového signálu, které zvládají vyšší rychlosti. Na pravidle o čtyřech modulech ale nic nemění: oficiální rychlosti pro 2DPC jsou pro CUDIMM stejné jako pro běžné moduly. Rozdíly mezi oběma typy rozebírám v článku Co jsou paměti CUDIMM.

6. Kolik výkonu ve hrách stojí pomalejší RAM?

Rychlost paměti určuje její teoretickou propustnost. U dual channelu ji spočítáš jako rychlost v MT/s krát 16 bajtů.

Rychlost paměti Typická situace Teoretická propustnost
DDR5 6000 MT/s 2 moduly na AM5 s profilem EXPO 96 GB/s
DDR5 4800 MT/s 4 moduly na AM5 po ručním doladění 76,8 GB/s
DDR5 3600 MT/s 4 moduly na AM5 podle oficiální specifikace 57,6 GB/s
DDR4 3200 MT/s 2 moduly na AM4 51,2 GB/s
DDR4 2667 MT/s 4 dvourankové moduly na AM4 podle specifikace 42,7 GB/s

Čtyři moduly DDR5 na oficiální rychlosti 3600 MT/s tedy dají o 40 % nižší propustnost než dva moduly s EXPO 6000. Kolik z toho uvidíš na FPS, záleží na tom, co ve hře brzdí.

  • Hry omezené procesorem, typicky e-sport ve vysokých snímcích nebo simulace s velkým světem, na rychlost pamětí reagují nejvíc. Pomalejší RAM se tu projeví hlavně na propadech, tedy na hodnotách 1% low.
  • Hry omezené grafikou, typicky náročné tituly v QHD a 4K, rychlost RAM skoro nevnímají, protože procesor stejně čeká na grafickou kartu.
  • Procesory X3D s velkou 3D V-Cache jsou na rychlost RAM méně citlivé, protože víc dat najdou přímo ve vyrovnávací paměti procesoru.

Jak poznat, jestli tvou sestavu brzdí procesor, nebo grafika, popisuju v návodu Jak zjistit bottleneck CPU vs GPU.

7. Jak osadit 16, 32, 64 a 128 GB RAM?

Pravidlo je jednoduché: požadovanou kapacitu poskládej ze dvou co největších modulů. Čtyři moduly mají smysl jen tam, kde se potřebná kapacita do dvou slotů nevejde.

Kapacita Doporučené osazení Čtyři moduly? Poznámka
16 GB 2× 8 GB, při vysoké ceně dvojice i 1× 16 GB Ne Jeden modul běží v single channelu a ve hrách stojí zhruba 3 až 11 % výkonu. Při dnešních cenách pamětí to může být rozumný kompromis.
32 GB 2× 16 GB Ne Varianta 4× 8 GB je na DDR5 nejhorší možná volba.
64 GB 2× 32 GB Ne Funguje i na deskách se dvěma sloty, například A620M.
96 GB 2× 48 GB (DDR5) Ne Kapacita, kterou dovolují až moduly DDR5 s nebinárními čipy.
128 GB 2× 64 GB (DDR5) nebo 4× 32 GB Jen pokud musíš Na DDR4 se 128 GB bez čtyř modulů neobejde, nižší rychlost se tu vyplatí za kapacitu.

Jeden modul 1× 16 GB: kdy dává smysl a kolik výkonu stojí

Jeden modul RAM běží v single channelu, takže má poloviční teoretickou propustnost proti dvěma modulům. Ve hrách se to ale neprojeví polovičními snímky, protože procesor velkou část dat najde ve vyrovnávací paměti a v mnoha scénách stejně čeká na grafiku.

Tom's Hardware v červenci 2026 porovnal 1× 16 GB a 2× 16 GB DDR5 ve 13 hrách ve FullHD s grafikou RTX 5090, tedy ve scénáři, kde procesor a paměť brzdí nejvíc. Takhle vyšel průměrný pokles výkonu s jedním modulem:

Procesor Paměť v testu Pokles s jedním modulem
AMD Ryzen 5 7600X DDR5 6000 MT/s −10,9 %
Intel Core Ultra 7 270K Plus DDR5 7200 MT/s −8,7 %
Intel Core i5-14600K DDR5 7200 MT/s −8,3 %
AMD Ryzen 7 9800X3D DDR5 6000 MT/s −2,8 %

V jednotlivých hrách byl rozptyl větší: v Doom: The Dark Ages ztratil Ryzen 5 7600X s jedním modulem přes 17 %, v Counter-Strike 2 Core i5-14600K necelých 6 %. S běžnou grafikou, kde hra víc čeká na GPU, bývá pokles menší.

Paměti jsou dnes drahé a rozdíl v ceně mezi 1× 16 GB a 2× 8 GB může být takový, že se za přínos nevyplatí. Pak je jeden modul 16 GB rozumná volba a i v BestComp ho takhle někdy osazuju. Výhoda navíc: později stačí dokoupit druhý stejný modul a máš 2× 16 GB v dual channelu bez poklesu rychlosti, protože pořád zůstaneš u jednoho modulu na kanál. Ideální je dokoupit stejný model se stejnou rychlostí a časováním.

Kolik kapacity na hraní skutečně potřebuješ, jsem rozebral na naměřených datech v článku Kolik RAM potřebuješ na hraní: 16 GB vs 32 GB.

Mám 2× 8 GB a chci přidat další dva moduly. Vyplatí se to?

Na DDR5 skoro nikdy. Dokoupením dalších dvou modulů se dostaneš do režimu 2DPC s nižší garantovanou rychlostí a k tomu míchaš moduly z různých sad, které nemusí mít stejné čipy ani časování. Lepší je nahradit stávající pár sadou 2× 16 GB.

Na DDR4 a AM4 je dokoupení stejné sady jednorankových modulů průchodnější cesta, ale i tady je čistší řešení nová dvojice větších modulů. Postup výměny krok za krokem najdeš v návodu Jak vyměnit paměti RAM v počítači.

8. Jak zjistit, kolik modulů máš a na jaké rychlosti běží?

1

Otevři Správce úloh klávesovou zkratkou Ctrl + Shift + Esc a přepni se na kartu Výkon.

2

Klikni vlevo na Paměť. Pod grafem uvidíš údaj Rychlost v MT/s a Použité sloty, například 2 ze 4.

3

Porovnej rychlost s profilem na štítku pamětí. Pokud vidíš 4800 MT/s u pamětí prodávaných jako 6000 MT/s, není v BIOSu zapnutý profil EXPO nebo XMP.

Počet ranků zjistíš ze štítku na modulu: 1R znamená jednorankový, 2R dvourankový modul. Další způsoby, jak zjistit přesné komponenty v počítači, shrnuje článek Jak zjistit, jaké komponenty mám v PC. Po jakékoli změně pamětí doporučuju test pamětí RAM, protože nestabilní paměť se projeví až náhodnými pády her.

Herní PC s pamětmi nastavenými na plnou rychlost

Každou sestavu skládám osobně v Plzni, profil pamětí nastavuju v BIOSu a stabilitu ověřuju zátěžovým testem před expedicí. Navýšení RAM si vybereš přímo v konfigurátoru u produktu a na herní PC dávám záruku 36 měsíců.

Další čtení o pamětech a výkonu

Časté dotazy ke dvěma a čtyřem modulům RAM (FAQ)

❓ 1. Je lepší 2× 16 GB, nebo 4× 8 GB RAM?
2× 16 GB je lepší. Oba způsoby dají 32 GB a stejný dual channel, ale čtyři moduly zatíží řadič pamětí dvěma moduly na kanál. U DDR5 na AM5 s Ryzenem 9000 tím oficiálně podporovaná rychlost klesá z 5600 na 3600 MT/s, se dvěma moduly navíc spolehlivě poběží profil EXPO 6000 MT/s.
❓ 2. Proč čtyři moduly DDR5 na AM5 nejedou na 6000 MT/s?
Ryzeny 7000 a 9000 mají dva paměťové kanály a se čtyřmi moduly musí řadič na každém kanálu obsloužit dva moduly. AMD pro tuhle konfiguraci garantuje jen DDR5 3600 MT/s. Profil EXPO 6000 MT/s je nad rámec specifikace a se čtyřmi moduly se často nerozjede nebo neprojde zátěžovým testem, takže se paměti obvykle stahují ručně na 4800 až 5200 MT/s.
❓ 3. Zpomalí čtyři moduly RAM i počítač s Ryzenem na AM4?
Ano, ale méně než na AM5. Ryzen 5000 oficiálně garantuje DDR4 3200 MT/s se dvěma moduly, 2933 MT/s se čtyřmi jednorankovými a 2667 MT/s se čtyřmi dvourankovými moduly. Čtyři jednorankové moduly DDR4 na desce B550 v praxi často běží i na plném profilu XMP 3200 MT/s.
❓ 4. Jakou rychlost RAM mají Intel Core 13. a 14. generace se čtyřmi moduly?
Procesory Intel Core i5-13600K, i5-14600K a výkonnější garantují DDR5 5600 MT/s se dvěma moduly a 4400 MT/s se čtyřmi moduly, tedy zhruba o 21 % méně. Slabší modely i5 a i3 mají strop 4800 MT/s už se dvěma moduly.
❓ 5. Jakou rychlost RAM mají Intel Core Ultra 200S se čtyřmi moduly?
Intel Core Ultra 200S na platformě LGA1851 oficiálně podporuje DDR5 6400 MT/s se dvěma moduly. Se čtyřmi moduly garantuje datasheet Intelu 4800 MT/s u jednorankových a 4400 MT/s u dvourankových modulů, a to i u modulů CUDIMM.
❓ 6. Do kterých slotů dát dva moduly RAM?
Na desce se čtyřmi sloty patří dva moduly do slotů A2 a B2, obvykle do druhého a čtvrtého slotu počítáno od procesoru. Tyto sloty mají na většině desek nejlepší vedení signálu a každý modul tak skončí na jiném kanálu. Přesné označení vždy ověř v manuálu základní desky.
❓ 7. O kolik klesne propustnost paměti se čtyřmi moduly DDR5?
Dva moduly DDR5 6000 MT/s v dual channelu mají teoretickou propustnost 96 GB/s. Čtyři moduly na oficiální rychlosti 3600 MT/s pro Ryzeny 7000 a 9000 dají 57,6 GB/s, tedy o 40 % méně. Ve hrách se to projeví hlavně tam, kde brzdí procesor, a nejvíc na propadech snímků.
❓ 8. Kdy má smysl osadit čtyři moduly RAM?
Čtyři moduly mají smysl jen tehdy, když potřebnou kapacitu nejde poskládat ze dvou modulů. Na DDR4 to znamená 128 GB, na DDR5 už existují moduly 48 GB i 64 GB, takže i 96 GB a 128 GB jde osadit dvěma moduly. Pro hraní je správná volba 32 GB jako 2× 16 GB nebo 64 GB jako 2× 32 GB.
❓ 9. Můžu ke dvěma modulům RAM dokoupit další dva?
Můžeš, ale na DDR5 se to skoro nikdy nevyplatí. Se čtyřmi moduly klesne garantovaná rychlost a moduly z různých sad mohou mít jiné čipy i časování, takže hrozí nestabilita. Výhodnější je stávající pár nahradit dvojicí větších modulů, například 2× 8 GB za 2× 16 GB.
❓ 10. Kolik slotů pro RAM mají herní PC BestComp na AM5?
Vstupní deska A620M v herních PC BestComp na platformě AM5 má dva sloty pro paměti, takže v ní nikdy nejsou čtyři moduly a 64 GB DDR5 je vždy osazených jako 2× 32 GB. U levnějších konfigurací se 16 GB někdy osazuju jen jeden modul, pokud by dvojice 2× 8 GB vyšla výrazně dráž, než kolik výkonu přidá. Čtyři sloty přináší až příplatková deska B650 nebo B850.
❓ 11. Kolik výkonu ve hrách ztratím s jedním modulem RAM 1× 16 GB?
Podle testu Tom's Hardware z července 2026 ve 13 hrách ve FullHD s grafikou RTX 5090 ztratil jeden modul DDR5 proti dvěma v průměru 10,9 % na Ryzenu 5 7600X, 8,7 % na Core Ultra 7 270K Plus, 8,3 % na Core i5-14600K a jen 2,8 % na Ryzenu 7 9800X3D s 3D V-Cache. Při vysokých cenách pamětí je proto 1× 16 GB rozumný kompromis, který jde později doplnit druhým stejným modulem na 2× 16 GB.
Portrétní fotografie Lukáše Blechy, zakladatele BestComp.cz

Lukáš Blecha

Zakladatel a hlavní IT architekt plzeňského e-shopu BestComp.cz, počítačům se věnuju přes 30 let. Profil pamětí nastavuju v BIOSu u každé sestavy, kterou v Plzni skládám, a stabilitu RAM ověřuju zátěžovým testem před expedicí, tedy přesně v místě, kde se rozdíl mezi dvěma a čtyřmi moduly ukáže nejdřív.

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole
×

Splátková kalkulačka ESSOX